Czy powinienem się leczyć mając astmę

 

W przypadku bycia chorym na astmę bezwzględnie ważne jest przyjmowanie leków regularnie . Tylko pacjenci u których napady astmy występują bardzo rzadko mogą przyjmować leki doraźnie w momencie odczuwania duszności. Z przeprowadzonych badań w wielu krajach wynika, że wielu pacjentów nie przestrzega zaleceń lekarza. Dlatego ważne jest , aby osoba chora na astmę zrozumiała jak ważne jest przyjmowanie leków.

Skutki przerwania leczenia:

Astma jest jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych. Charakterystyczne dla tej choroby to niezmienny jej przebieg. Leczenie jej polega na leczeniu objawów oraz uzyskaniu kontroli nad chorobą , jednakże nie zapewni wyleczenia choroby. U większości pacjentów mimo braku objawów , wskazane jest stałe przyjmowanie leków kontrolujących . Jeżeli przy co najmniej 3 miesiącach uda się utrzymać kontrolę nad chorobą , lekarz może podjąć się próby zmniejszenia intensywności leku do poziomu minimalnego , który zapewnia kontrolę nad chorobą.
U niektórych astmatyków , u których przez minimum rok nie wystąpiły żadne objawy choroby podczas przyjmowania leczenia o minimalnym poziomie intensywności , możliwe jest aby zaprzestać z regularnego stosowania leku kontrolującego.

Pamiętaj !

  • 1. Nieleczona astma prowadzi do zaostrzenia choroby , a nawet może zagrażać życiu.
  • 2. Nieleczona astma utrudnia normalne funkcjonowanie chorego i pogarsza jego życie.
  • 3. Jeżeli nie astmatyk nie będzie się leczył choroba może doprowadzić do trwałego upośledzenia płuc , jest to stan nieodwracalny.
  • 4. Większość osób cierpiących na astmę , które przyjmują leki konsekwentnie mogą kontrolować chorobę. Wówczas astma nie przynosi istotnych objawów oraz nie ma negatywnego wpływu na życie chorego.
  • 5. Przyjmowane leki w przewlekłym leczeniu astmy są bezpieczne dla zdrowia i nie wprowadzają niepożądanych poważnych działań . Leki na astmę w większości są wziewne , a więc bezpośrednio dostarczane są do oskrzeli i nie wywierają wpływu na cały organizm.
  • 6. Są to leki bezpieczne dla każdego , mogą być stosowane zarówno przez dorosłych jak i dzieci. Większość leków na astmę mogą przyjmować również kobiety w ciąży.
  • 7. Przyjmowane regularnie leki kontrolujące zapobiegają napadom duszności . Poprawiona tym samym jest tolerancja wysiłku oraz jakość życia.
  • 8. Nie powinno się odstawiać przyjmowanych leków na astmę , zmniejszać ich intensywności bez konsultacji z lekarzem . Są to działania , które mogą doprowadzić do zaostrzenia stanu choroby.

   Czy leki na astmę uzależniają

   Leki stosowane na astmę nie są uzależniające . Jeżeli lekarz zadecyduje o odstawieniu , któregoś z przyjmowanych leków , nie należy się obawiać o wystąpienia skutków ubocznych.
   W przypadku jakichkolwiek wątpliwości na temat bezpieczeństwa i skuteczności , któregoś z przepisanych leków należy przedyskutować je z lekarzem.